top of page

Barevné variety

Každé plemeno koček má svůj vlastní kód barvy, takzvaný EMS kód. Tento kód se skládá z písmen a čísel. První písmena kódu označují plemeno a pro Birmu jsou SBI z anglického názvu SACRED BIRMAN (Birma posvátná). Písmena označující plemeno jsou psána velká a tiskací. Následuje malé písmeno, které označuje barvu kočky, či-li u Birmy barvu jejích odznaků. Pokud je součástí EMS kódu číslo 21, jedná se o kočku s kresbou (tabby point).

Birma je kočka s takzvaným akromelanickým zbarvením, tedy s odznaky. To znamená, že ve své genetické výbavě nese dva recesivní geny pro částečný albinismus. Tyto geny v homozygotní kombinaci cscs brání plnému vybarvení srsti na trupu a dovolují vyvinutí pigmentu jen na nejchladnějších částech těla kočky. A to na koncích těla, bodech (points). Kočka s tímto zbarvením má tedy vybarvené pouze uši, obličej, končetiny, ocas a kocouři varlata. Stejné geny brání i ukládání pigmentu v duhovce oka, proto mají Birmy modré oči.
 

Birmy se podobně jako ostatní plemena koček s odznaky rodí bílé. V děloze kočky se plody vyvíjejí v téměř konstantní teplotě 39°C a pigment se proto může tvořit až následkem změněných teplotních podmínek po narození. Nejdříve se zbarvují konce ušních boltců, pak nos a ocas, a nakonec nohy. Zhruba od desátého dne života můžeme pomalu rozeznat na koncích všech čtyř tlapek bílé ponožky, jež jsou pro toto plemeno typické. Jen u světlých variet je to později.Podle barvy znaků je dnes uznáváno dvacet barevných variet. Dlouhé roky se však chovaly Birmy pouze v klasických barvách, tedy v tulení (seal point) a modré (blue point). Na počátku sedmdesátých let minulého století byly použity pro křížení červené a bílé perské kočky staršího typu, poté lilové a čokoládové siamky robustnější konstituce, pravděpodobně i perské s odznaky a balinésky. V osmdesátých letech byla použita i stříbřitě stínovaná perská kočka, která přinesla do chovu gen pro agouti a tedy zbarvení s kresbou (tabby point).Birma posvátná se vyskytuje v tomto základním zbarvení: sealová (tmavě hnědá až černohnědá), modrá (modrošedá), čokoládová (hnědá barva mléčné čokolády), lilová (světle modrošedá), červená (sytá oranžová), krémová (světlá, až bledá oranžová). Všechna tato zbarvení se mohou vyskytovat s kresbou (pruhovaná), želvovinová (kombinace odstínů dvou určitých barev), nebo v kombinaci obojího (kombinace odstínů dvou určitých barev zjemněných pruhy).

Základní zbarvení s odznaky

SBI n

SBI n

seal point - černohnědá s odznaky

SBI a

SBI a

blue point - modrá s odznaky

SBI b

SBI b

chocolate point - čokoládová s odznaky

SBI c

SBI c

lilac point - lilová s odznaky

SBI d

SBI d

red point - červená s odznaky

SBI e

SBI e

creme point - krémová s odznaky

Zbarvení s želvovinovými odznaky

SBI f

SBI f

seal tortie point - černohnědě želvovinová s odznaky

SBI g

SBI g

blue tortie point - modře želvovinová s odznaky

SBI h

SBI h

chocolate tortie point - čokoládově želvovinová s odznaky

SBI j

SBI j

lilac tortie point - lilově želvovinová s odznaky

Základní zbarvení s odznaky s kresbou

SBI n 21

SBI n 21

seal tabby point - černohnědá s odznaky s kresbou

SBI a 21

SBI a 21

blue tabby point - modrá s odznaky s kresbou

SBI b 21

SBI b 21

chocolate tabby point - čokoládová s odznaky s kresbou

SBI c 21

SBI c 21

lilac tabby point - lilová s odznaky s kresbou

SBI d 21

SBI d 21

red tabby point - červená s odznaky s kresbou

SBI e 21

SBI e 21

creme tabby point - krémová s odznaky s kresbou

Zbarvení s želvovinový odznaky s kresbou

SBI f 21

SBI f 21

seal tortie tabby point - černohnědě želvovinová s odznaky s kresbou

SBI g 21

SBI g 21

blue tortie tabby point - modře želvovinová s odznaky s kresbou

SBI h 21

SBI h 21

chocolate tortie tabby point - čokoládově želvovinová s odznaky s kresbou

SBI j 21

SBI j 21

lilac tortie tabby point - lilově želvovinová s odznaky s kresbou

bottom of page