top of page

Birma posvátná a její povaha

Říká se, že kdo jednou objeví kouzlo Birmy, naprosto mu propadne, protože toto plemeno vzbuzuje závislost. Birmy jsou známé tím, že jsou klidné, tiché a jemné, a oplývají značným půvabem a krásou. Okouzlují všechny milovníky koček nejen svým atraktivním zevnějškem, ale především svojí neodolatelnou povahou. Jsou velmi chytré, snášenlivé i skromné. Jejich typickou vlastností je jejich úžasná přizpůsobivost, takže nebývá problém pořídit si Birmičku i v odrostlém či dospělém věku. Mají andělskou trpělivost a jsou nesmírně tolerantní, téměř nic je nevyvede z míry. Snadno a rychle si zvykají na životní rytmus svojí rodiny a bez problémů se mu přizpůsobují. Pokud nebudete doma, budou spát, jakmile se vrátíte domů, začnou se vám věnovat a budou vám dávat najevo jak jsou šťastné, že jste s nimi. Přiběhnou vás přivítat s vlajícím ocáskem, který nosí jako veverky, což je další z jejich jedinečných charakteristických rysů a se slastným vrněním.

Lanata (2).jpg

Klikněte si na konkrétní kapitolu nebo pokračujte ve čtení o plemeni níže!

Legenda

Většina koček má své tajemství,
ale není mnoho plemen koček,
které mají vlastní legendu.

HISTORIE

Přečtěte si více informací o historii Birmy posvátné.

Barvené
variety

Jaké všechny barevné variety má Birma posvátná?

STAROST

Jak pečovat o srst, jak krmit a co je důležité pro zdraví birmy, to vše na jednom místě.

Standard pro Birmu posvátnou podle FIFé. Jak by měla vypadat hlava, srst či typické ponožky Birmy?

STANDARD

Velice rády svého člověka provázejí při spoustě domácích činností, ať už se jedná o práci na počítači, zalévání květin, mytí nádobí či jiné. Rozhodně ale nejsou dotěrné, jen milují vaší přítomnost a chtějí vám být nablízku. K hrám či k mazlení vás budou vyzívat jemným hlasem, nebo tichým předením. Výrazná je i jejich citlivost, se kterou dokáží reagovat na vaše nálady. Birmičky milují děti a projevují k nim obrovskou dávku tolerance a trpělivosti. Velice dobře vycházejí i s jinými domácími zvířaty, jsou nesmírně tolerantní a mezi zvláštnosti těchto krásek patří i to, že téměř nepoužívají drápky, i při divočejších hrách s dětmi mívají obvykle drápky zatažené. Pokud se cítí ohroženy, nebo mají-li již her dost, raději se stáhnou a odejdou na své oblíbené místečko k odpočinku či jinam „do bezpečí“.

 

Jsou také velice inteligentní. K jejich typickým vlastnostem patří i výrazná zvědavost. Určitě se jim nemusíte nepřetržitě věnovat, ony touží alespoň po vaší přítomnosti. Pokud se jim dostává pozornosti a péče, kterou potřebují, doslova vás zahrnou láskou a něžností, kterou vám dokážou dávat najevo tím nejkrásnějším a nejněžnějším kočičím způsobem. K dalším jejich charakteristickým vlastnostem patří i to, že velice často a rády vyhledávají oční kontakt a dokáží svým způsobem s členy své lidské rodiny komunikovat, ať už očima či jejich jemným hlasem. Jsou však nerady o samotě, společnost někoho z lidské rodiny je pro ně velmi důležitá, ale rády a samozřejmě akceptují jako kamarády druhé kočičky a i s jinými druhy zvířat si dobře rozumějí.

"Birmy jsou  nerady o samotě a společnost
někoho z lidské rodiny je pro ně  důležitá."

Birmičky z mé chovatelské stanice se bez problémů sžily s pejsky, s králíčky, s želvou, s rybičkami i s jinými druhy domácích mazlíčků. Jediněčná chápavost a přizpůsobivost těchto krásek usnadňuje jejich výchovu, protože ony se chtějí svému pánovi zalíbit a jsou ochotné pro to udělat maximum. Birmičky jsou díky své nekomplikované povaze ideálním partnerem pro lidi různých věkových skupin, mimo jiné jsou ideální i pro rodiny s dětmi či pro starší osamělé lidi. Birmičky nejsou hlučné, své záměry se pokoušejí dávat najevo především nežným otíráním se, drcáním hlavičkou a vyhledáváním očního kontaktu. Mají rády klid a pohodlí. Jedna Birma je opravdová krása, ale pohled na elegantní Birmy, jsou-li dvě nebo tři, je neodolatelný. Všechny tyto charakteristické vlastnosti a povahové rysy, vám samozřejmě zaručí pouze čistokrevná, s láskou odchovaná Birmička. Křížením s Radgolly či jinými plemeny, což bohužel často praktikují takzvaní chovatelé bezpapírových Birmiček, se tyto typické a naprosto jedinečné vlastnosti tohoto plemene vytrácejí. Záruku plemene, které jste si zvolili a po kterém toužíte získáváte pouze u koťat s průkazem původu, neboť zde se chovatel musí řídit přísnými pravidly a podmínkami určenými Svazem chovatelů koček pro chov koček a odchov koťat, a jedině u čistokrevného plemene, které chovatel průkazem původu prokazuje, dostáváte záruku těchto typických vlastností a povahových rysů.


Z hlediska povahy jsou čistokrevné Birmičky opravdovými osobnostmi.

bottom of page