top of page

Péče o Birmu

Srst

Birmy mají hedvábně jemnou polodlouhou srst, přesto péče o ní není nijak přehnaně náročná. Díky tomu, že mají méně kratší podsady, se jejich srst necuchá. Stačí jednou týdně (při jarní a podzimní výměně srsti 2x týdně) jemně a pečlivě vykartáčovat, tím odstraníme odumřelé chlupy, které jinak kočky při své každodenní očistě polykají. Birmičky není nutné koupat, pouze v případě potřeby, nebo při přípravě kočičky na výstavu, tady volíme koupání se 7 – 14ti denním předstihem. Po koupání kočičku dobře vytřete a vysušte a 24 hodin jí držte v teple, aby nenastydla, velký pozor na průvan!!! V žádném případě pro kočičky nepoužíváme šampóny určené pro lidi, ale speciální kvalitní šampóny určené kočkám, stejně jako ostatní kosmetiku!!! Dále můžeme k očištění kočky použít speciální pudr (suchý šampón), který na sebe naváže všechny nečistoty a mastnotu. Pozor u koček na kořen ocasu, ten se více mastí a je dobré ho jednou týdně očistit, toto se více týká nekastrovaných kocourků. Na našem trhu je dostatek kvalitních kosmetických výrobků určených pro kočky, např.značky Bio Groom, Pet Silk, Bea (profesionální řada), Jean Pierre Héra aj.

Krmení

Je velice důležité, aby Birma byla krmena dostatečně a pouze kvalitní stravou! Základem je kvalitní a vyvážené granulované krmivo (super prémiové), v žádném případě nekupujte nějaká laciná krmiva z hypermarketů. Birmičky jako ostatně většina koček jsou velcí labužníci, takže je velice vhodné jim do jídelníčku zařadit kvalitní konzervy pro kočky (např. Monge, Applaws, Carnilove, ShinyCat, Schesir aj.) s vysokým obsahem masa, a kvalitní syrové hovězí, vepřové, drůbeží, králičí či rybí maso. Pokud používáte jako já maso výhradně v potravinářské kvalitě, nemusí být vždy přemražené, ale při podávání kočičce musí mít vždy pokojovou teplotu a musí být pokrájené na menší kousky. Nikdy nedávejte kočkám kravské mléko!!! Mohli by jste jim způsobit vážné zažívací potíže, protože špatně tráví laktózu!. Raději kupte speciální mléko pro kočky, které je na našem trhu v nabídce také a to od několika výrobců (Gimpet, Royal canin aj.)

Dalším velice důležitým doplňkem stravy pro kočky, které nemají přístup ven, je tráva. V chovatelských potřebách vám jistě nabídnou několik druhů kočičí trávy k zasetí do truhlíku či misky, nebo ji pořídíte přímo v obchodech s květinami jako kočičí trávu již plně vzrostlou. Jinou možností je zasít do truhlíčku či květináče pšenici, nechat jí vyrůst do výšky několika centimetrů (cca 10cm) a pak jí dát kočce k dispozici. Tráva je pro kočku velmi důležitá, nejenže obsahuje spoustu důležitých vitamínů, ale také kočkám pomáhá při trávení. Hlavně v období línání je pro kočky nezbytná. Pomáhá jim zbavit se spolykaných chlupů z trávicího ústrojí. Určitě by jste se měli vyvarovat pokušení dávat Birmičkám ochutnávat z „lidského“ jídla, to opravdu není pro kočky vhodné a navíc by jste jim mohli způsobit vážné zažívací obtíže!!! Na trhu je v dnešní době skutečně veliký výběr kvalitní potravy určené pro kočky, který je přizpůsoben jejich potřebám i nárokům. Navíc jsou na našem trhu v nabídce různé kočičí vitamínové doplňky, probiotika, prebiotika či pamlsky.

 

U pamlsků raději čím méně, tím lépe …... anebo raději méně a kvalitní. Já dávám ráda jako pamlsky čerstvé maso sušené mrazem RAW RAW, všechny moje kočičky je milují a navíc je to zdravé. Birmičky jsou většinou dobří jedlíci. Je velikou pravdou jedno „přísloví“, které se říká mezi dobrými chovateli: „Co ušetříš na dobrém krmení, to mnohonásobně zaplatíš u veterináře!“ .

Zdraví a prevence

Velice důležité je také pravidelné očkování, koprologie či odčervování, a prohlídky u dobrého veterináře, kterému důvěřujete a na kterého se budete moci obrátit v případě potřeby kdykoliv, ve dne i v noci. Pořízením Birmičky s průkazem původu, či-li čistokrevné, nezískáváte jen záruku, že si kupujete opravdu plemeno, které jste si vybrali, ale také záruku, že daný jedinec, pokud je odchovaný s láskou a péčí, bude skutečně mít ty určité a specifické povahové vlastnosti zástupce svého plemene a v ne poslední řadě, také získáváte větší záruku toho, že si pořídíte zvířátko zdravé, neboť v posledních letech mnoho dobrých chovatelů velice dbá na zdraví svého chovu, a i když toto je finančně velice nákladné, nechává svá zvířata testovat na vrozená geneticky dědičná, či různá infekční a jiná závažná onemocnění, neboť některá z nich jsou bohužel smrtelná. Zodpovědný chovatel odchovává koťátka pouze od negativně testovaných rodičů.

bottom of page